5-minutiline turvaplaan: kuidas olla igas kriisis valmis

5-minutiline turvaplaan: kuidas olla igas kriisis valmis

Turvalisus ja kriisivalmidus võivad tunduda keerulised, justkui vajaksid need põhjalikke plaane ja spetsiaalset varustust. Tegelikult piisab vaid viiest minutist, et end kiiresti ette valmistada ja olla valmis ootamatusteks. Olgu selleks loodusõnnetus, ohtlik olukord tänaval või soov tunda end kindlamalt rahvarohkel üritusel – mõned lihtsad sammud võivad su elu päästa.

Kõigepealt tuleb osata märgata. Enne kui astud uude keskkonda, olgu see kohvik, kontsert või ühistransport, võta hetk, et ringi vaadata. Kus on väljapääsud? Kas on midagi, mis tundub kahtlane? Lihtne harjumus keskkonda teadlikult tajuda annab sulle kriisiolukorras väärtusliku edumaa.

Järgmiseks on oluline mõelda, mida endaga kaasas kanda. Sul ei pea olema tervet ellujäämiskomplekti, kuid mõned lihtsad esemed võivad osutuda kriitiliseks. Laetud telefon, ID-kaart, taskulamp või isegi pastakas võivad teatud olukordades olla kasulikud. Veelgi olulisem on osata kasutada seda, mis sul juba olemas on – näiteks, kuidas teha telefonist kiiresti hädaabikõne või kasutada võtmeid enesekaitseks. Kodukaitse meeskonnas õpetame oma töötajatele ja koolitusel osalejatele just selliseid praktilisi oskusi, sest reaalne turvalisus algab teadmistest ja oskusest neid õigeaegselt rakendada.

Kui midagi juhtub, on suhtlemine kriitilise tähtsusega. Mõtle ette, kellega peaksid ühendust saama ja kuidas seda teha, kui tavalised kanalid ei tööta. Kas tead lähedaste telefoninumbreid peast? Kas sul on kokkulepitud koht, kuhu minna, kui side kaob? Lihtne kokkulepe pereliikmetega võib vältida kaost ja paanikat.

Samuti tasub alati mõelda sellele, kuidas kiirelt ja turvaliselt lahkuda. Igas uues kohas võiks hetkeks visualiseerida, mida teha, kui midagi juhtub. Kas väljapääs on selge? Kui seal tekib rahvamass, kas on teine tee, mida kasutada? Meie kogemus turvatöötajatena näitab, et inimesed jäävad tihti ootama, kuni keegi teine neile tegutsemisjuhised annab – aga parim strateegia on olla ennetav ja valmis ise otsuseid tegema.

Lõpuks on oluline hoiak. Füüsiline enesekaitse on kasulik, kuid veelgi olulisem on enesekindel suhtumine ja kiire otsustamine. Ohtlikus olukorras võib õige otsus – näiteks mitte astuda vaidlusesse, lahkuda ebameeldivast olukorrast või lihtsalt säilitada rahu – päästa sind suurtest probleemidest. Kodukaitse koolitustel keskendume just sellele: mitte ainult füüsilistele oskustele, vaid ka sellele, kuidas mõelda ja tegutseda kriitilises olukorras.

Turvalisus pole midagi keerulist ega kättesaamatut – see on eelkõige teadlikkuse ja ettevalmistuse küsimus. Kui pühendad iga päev vaid paar minutit sellele, et olla teadlikum ja valmis tegutsema, oled juba suure sammu võrra turvalisem kui enamik inimesi. Kui tahad neid oskusi süvitsi õppida, siis liitu meie turvakoolitustega ja tee oma turvalisus teadlikuks valikuks.

Tagasi blogisse